Jedním z nejagresivnějších alergenů rostlinného původu, jehož sezona vrcholí koncem srpna, je ambrozie.
Ambrozie peřenolistá je invazivní rostlina, jež nepatří k původním tuzemským druhům. Má ohromnou schopnost šířit se a množit. Na náš kontinent byla zavlečena ze Severní Ameriky při dovozu zemědělských plodin. Dodnes se hojně vyskytuje v drážních koridorech a podél cest. Velmi intenzivně se jako plevel šíří také v remízcích a na březích řek. Zde vytváří velké kolonie. Roste do výšky až 1,5 metru a bohatě se větví.
Květenství ambrozie provází ohromné množství pylu. Jedna její rostlina dovede vyprodukovat až miliardu pylových zrn během sezony. Sezona květu vrcholí koncem srpna a v září. Pylová zrna rostlin měří obvykle v průměru okolo 20 mikrometrů.
U ambrozie se pylová zrna rozpadají na drobné částečky o velikosti okolo jednoho mikrometru. Z toho důvodu se pyl ambrozie udržuje ve vzduchu i v interiérech a alergizuje i dlouho po pylové sezoně. V té souvislosti hovoříme o tzv. ambroziovém mikroprachu.
Problém ambrozie, ale i dalšího agresivního alergenu, kterým je pelyněk, však není jen v neustálé pohotovosti imunitního systému. Ten je předrážděný a reaguje tak i na potravinové alergeny, jež by za jiných okolností organismus toleroval.
Osoby alergické na pyly trpí dvakrát až třikrát častěji na potravinové alergie než běžná populace. V sezoně takto silných pylových alergenů může tělo podrážděně zareagovat i na jednoduché ovoce či zeleninu, například vodní meloun, rajské jablíčko či banán.
ORÁLNÍ ALERGICKÝ SYNDROM
Projev zkřížené alergie mezi pyly a potravinami se nejčastěji u alergiků projevuje jako orálně alergický syndrom. Obvykle se objeví po požití syrového ovoce nebo zeleniny, méně obvykle i při krájení nebo doteku s daným ovocem nebo zeleninou.
Do několika minut po jídle začnou postiženou osobu pálit rty, patro, jazyk, škrábat v krku, může dojít k vyrážce nebo otokům kolem úst. U silných a neléčených alergiků je pak velké riziko silnějších příznaků: zúžení průdušek a potíže s dýcháním, astma, otok hrtanu nebo anafylaxe. Jedinou prevencí je pro alergiky systematická celková terapie po celou sezonu. Silní alergici obvykle s sebou nosí inhalační prostředky nebo injekční pero.
Neexistuje žádný vztah mezi závažností pylové rýmy a závažností potravinové alergie.